Poprvé v MŠ

Milá maminko, milý tatínku,

brzy přijde Vaše dítě do mateřské školy. Naším společným cílem je výchova zdravého a spokojeného dítěte. Abychom tohoto cíle dosáhli, neobejdeme se bez Vaší spolupráce.

Než k nám Vaše dítě přijde,

mělo by zvládat alespoň jednoduché činnosti při péči o sebe sama (při oblékání,  a jídle) a dodržovat základní hygienické návyky (mytí rukou, používání toalety) přiměřeně ke svému věku. 

Podporujte rozvoj jeho řeči tak, aby bylo schopné se s námi domluvit o základních potřebách.

Každý rok doložte potvrzení o zdravotní stavu, vystavené dětským lékařem, v jehož péči dítě je. Nezapomínejte na řádné očkování a pravidelné prohlídky u lékaře.

Požadavky naší školy na vybavení

Vašeho dítěte vypadají poněkud složitě, ale věřte, že jsme je sestavily po mnohaletých zkušenostech.

Všechny osobní věci dítěte musí být označeny značkou. Značka je pro děti i pro nás učitelky velmi důležitá. Děti neumějí číst a podle značky se orientují ve věcech, kterých je v šatně při společném převlékání opravdu hodně. I my rychle poznáme, komu patří odložený oděv. Značky nám všem ušetří spoustu času. Předejdete tak i zbytečným záměnám a ztrátám oděvu.

První dny a týdny

znamenají pro dítě, které bylo dosud v domácí péči, značnou změnu v jeho dosavadním životě. Každé dítě se nepřizpůsobí této změně stejně rychle. Některé děti se brzy spřátelí s novým prostředím i s učitelkami, jiné jsou v prvních dnech smutné, špatně usínají, málo jedí, jsou brzy unavené a snáze onemocnějí. V takovém případě však velmi záleží na klidném a důsledném jednání rodičů i na tom, jak přizpůsobí rodinný denní rozvrh dítěte programu v mateřské škole, aby se navzájem doplňovaly.

Využijte prosím možnosti postupného prodlužování délky pobytu v mateřské škole (1.den – 1 hodina, 2.den – 2 hodiny, atd.), aby si děti co nejdříve na nové prostředí přivykly a neplakaly.

Dbejte také na náležité vybavení dítěte podle požadavků školy. Oblečení dítěte je třeba přizpůsobit všem potřebám denního režimu i schopnostem a dovednostem dítěte (jednoduché zapínání i  obouvání, apod.). Na oblečení do třídy i na pobyt venku má mít dítě kapsu a v ní vždy ráno čistý kapesník.

Předejdeme také mnoha nepříjemnostem, budeme-li předem vědět co nejvíce o dosavadním vývoji a zvyklostech Vašeho dítěte.

Každé ráno

doprovázejte své dítě do mateřské školy a nesvěřujte tento úkol starším nezletilým sourozencům dítěte. Nejde jen o bezpečnost dítěte cestou. Nakažlivé nemoci se šíří v dětském kolektivu velmi rychle, proto se snažíme každé dítě podezřelé z nákazy vyloučit ze styku s ostatními dětmi.

Informujte proto ráno učitelku o chování dítěte doma, zejména o možných projevech nemoci (bolest hlavy, břicha, nechutenství, řídká stolice, zvýšená teplota).

Onemocní-li nakažlivou chorobou někdo jiný ve Vaší rodině, ohlaste to také. Pokud lékař nařídí ponechat v takovém případě dítě doma po určitou dobu, dodržujte to.

Objevíte-li sami doma jakoukoli vyrážku nebo zjistíte-li zvýšenou teplotu, nepokoušejte se dítě do školy „propašovat“. Kromě ohrožení ostatních dětí poškodíte především zdraví vlastního dítěte. O nemocné děti nemůžeme v mateřské škole pečovat; projeví-li se teplota nebo jiné příznaky, kontaktujeme Vás a budeme vyžadovat okamžité vyzvednutí dítěte z mateřské školy.

Známou nepřítomnost nahlaste pedagogům. Omlouvat lze i telefonicky do 8 hodin na telefonním čísle MŠ. Za neomluvené dny požadujeme platbu stravného!

Dostatek času na zotavení

dítěte po nemoci je jednou z nejdůležitějších podmínek jeho dalšího zdravého vývoje. Nenaléhejte proto na lékaře, aby se dítě vrátilo do kolektivu předčasně. Někdy kvůli jednomu nebo dvěma dnům zameškáte v zaměstnání později mnohem delší dobu, nehledě na poškození dítěte dalším onemocněním.

Dostatek času pro dítě

je to nejdražší, co mu můžete poskytnout. Neprodlužujte proto zbytečně pobyt dítěte v mateřské škole, která mu při nejlepší péči nemůže nahradit citový vztah k rodičům. Nezapomeňte, že děti se nejvíce učí tak, že napodobují chování druhých i Vaše. Dopřejte mu každodenní společnou procházku nebo hru, při které čerpá ve vaší společnosti nové podněty pro svůj zdravý tělesný i duševní vývoj.

A ještě o něco Vás prosíme:

Najděte si čas

i pro dohodu s námi o společném postupu při výchově a péči o Vaše dítě, všimněte si například vyvěšeného jídelníčku, abyste mohli vhodně doplnit večeři, oznamte nám neprodleně všechny změny ve Vaší rodině, které mohou mít vliv na chování dítěte, pokud změníte telefonní číslo, i to bychom měli včas vědět… – a nebojte se otevřeně projevit pedagogickým pracovnicím mateřské školy své pochyby, přání nebo stížnosti. Většině nesrovnalostí a potíží se dá předejít včasnou vzájemnou domluvou.

Na Vaše dítě i na dobrou spolupráci s vámi
se těší kolektiv pedagogických pracovníků mateřské školy.

 

Co s sebou do mateřské školy?

OBLEČENÍ DO TŘÍDY

  • nízké bačkory s pevnou patou
  • praktické oblečení s kapsou na kapesník, děvčata mohou mít zástěrku
  • oblečení by mělo umožnit dítěti samostatné převlékání
  • dostatek čistých kapesníků

NÁHRADNÍ ODĚV

I starším dětem se může stát, že se polijí nebo pomočí. Náhradní oblečení zůstává ve škole v sáčku v kapse na zadní straně, kde není vyšita značka.

  • spodní prádlo, tričko, tepláky, ponožky, v zimě punčocháče

OBLEČENÍ PRO POBYT VENKU

  • tepláková souprava
  • pláštěnka

NA CVIČENÍ

  • cvičební úbor- kraťasy a tričko
  • děti cvičí bosy

NA SPANÍ

  • pyžamo

DO UMÝVÁRNY

  • toaletní potřeby - 1 tekuté mýdlo s pumpičkou, 4 ks toaletního papíru, 2 balení papírových kapesníků a 1 balení ubrousků (toaletní potřeby v tomto počtu vybíráme 2x ročně)
VŠE OZNAČTE ZNAČKOU DÍTĚTE. Neručíme za cenné předměty.
"Za padesát let bude lhostejné, v jakém jste jezdili autě, v jakém jste bydleli domě, kolik jste měli na kontě, nebo jak vypadaly vaše šaty. Svět ale může být o trochu lepší, protože jste byli důležití v životě dítěte."